|
PROJEKTY DOMOV - 10 UŽITOČNÝCH RÁD PRED VÝBEROM
- celý článok si môžete prečítať TU -
1. Čo skôr? Pozemok alebo projekt?
Projekt domu by mal rešpektovať danosti pozemku, napr. šírku či orientáciu k svetovým stranám. Odporúčam, aby ste už pred kúpou pozemku konzultovali s architektom. Väčšinou je veľmi náročné nájsť ideálny pozemok pre nejaký špecifický projekt. Našťastie dnes je na trhu viacero významných a spoľahlivých firiem, ktoré ponúkajú katalógové projekty domov, takže vybrať si môžete z vyše 3000 typov rodinných domov, v ponuke sú bungalovy, nízkoenergetické domy, moderné domy s plochou strechou ale aj chaty a iné, murované aj montované. Spolu so zrkadlovými obrazmi to predstavuje vyše 7000 projektových riešení.
2. Máte poruke pomoc?
Predovšetkým si treba uvedomiť, že katalógové projekty sú do istej miery vždy nekompletné. Veď pochopiteľne ani nemôžu byť kompletné. Katalógový projekt nezohľadňuje dostupnosť inžinierskych sietí konkrétne na Vašom pozemku, nie sú v ňom riešené prípojky, nie sú zohľadnené konkrétne základové pomery ani zaťaženie snehom vo Vašom regióne. Znamená to, že katalógový projekt si vždy vyžaduje adaptáciu na konkrétne miesto výstavby. Výber projektu domu – budúceho domova Vašej rodiny nemôže byť ako bežný unáhlený nákup v hypermarkete. Je to vývoj, proces, pri ktorom každá dobrá rada a objektívny názor skúseného človeka „z fachu“ má hodnotu zlata a môže byť zárukou Vašej dlhodobej spokojnosti. Môže to byť napr. obchodný zástupca dodávateľa katalógového projektu, alebo iný nezávislý a skúsený projektant, architekt z daného regiónu.
3. Podlažnosť domu. Prízemný alebo poschodový?
Počet podlaží ovplyvňuje samozrejme aj veľkosť samotného pozemku. Na veľmi malom pozemku je logické postaviť poschodový alebo podkrovný dom, ktorý má menšiu zastavanú plochu, čím získame viac priestoru pre záhradu a terasu. Dnes sú veľmi obľúbené bungalovy, t.j. prízemné domy s neobytným podkrovím, ktoré možno realizovať aj ako bezbariérové. V prípade podkrovných domov je treba myslieť na zariaditeľnosť podkrovných izieb, nakoľko pri bočných stenách je často výška len okolo 1,2m, ba niekedy aj menej. Ak nemienite akceptovať žiadne kompromisy, môžete sa rozhodnúť pre poschodie s plnou výškou, napr. poschodové domy s plochou strechou alebo domy mediteránskeho typu s malým sklonom šikmej strechy.
4. Počet izieb (spální).
Počet spální je jednoduché určiť podľa zloženia rodiny a konkrétnych požiadaviek. V prípade, že si plánujete zriadiť domácu kanceláriu, počítajte aj s pracovňou alebo aspoň pracovným kútom. Ak to bude samostatná miestnosť, môžete ju príležitostne využiť aj ako hosťovskú izbu. Netreba mať zbytočne „veľké oči“, ale rodičovská spálňa by mala mať minimálne cca. 14m², detská izba minimálne cca. 12m². Dbajte nato, aby sa v izbách dali dobre umiestniť aj skrine. Veľmi dobré riešenie je aj vytvorenie niky pre vstavanú skriňu, prípadne ak je jedna celá stena voľná pre vstavaný nábytok s posuvnými dverami. Ak je dostatok priestoru, šatník môžete riešiť aj ako samostatnú miestnosť
5. Obývacia izba, jedáleň, kuchyňa, terasa.
Dominantným priestorom väčšiny rodinných domov je obývacia izba. Požadovaná veľkosť obávačky je individuálna záležitosť, nemala by ale byť menšia ako 25-30m². Stredobodom rodinného života je často jedáleň, ktorá by mala byť priamo prístupná z kuchyne ale aj z obývacej izby. Jedáleň by mala byť dostatočne priestranná aj pre príležitostné slávnostné stolovanie, keď sa zíde celá rodina, prípadne aj hostia. Rovnako dobre prístupná by mala byť aj terasa, ktorá by mala byť čiastočne krytá alebo by mala mať možnosť prekrytia napr. markízou či slnečníkom. Pekná kuchyňa je klenotom každého rodinného domu, má byť priestranná, komfortná, dobre vybavená a s dostatočnou skladovacou kapacitou. Žiadny „kuchynský kútik“, ako na nejakej chate alebo v apartmáne!
6. Technicko-hospodárske zázemie a skladovanie.
V posledných rokoch v katalógoch pribudlo mnoho veľmi malých domov, ale žiaľ často v nich chýba priestor na domáce práce, na uloženie bežných vecí ako napr. sezónneho oblečenia, detského kočíku, atď. Jednoznačne odporúčam neprehnať to s minimalizovaním priestorov, veď priznajme si na rovinu, v rodinnom dome chceme mať predsa len väčší komfort ako v panelákovom byte. Riešením môže byť napr. jedna malá izba navyše, technická miestnosť, sklad alebo dokonca aj neobytné podkrovie – povala.
7. Garáž. Ako súčasť domu alebo pristavaná?
Ak je garáž súčasťou domu, môže byť priamo prepojená s interiérom cez odvetranú chodbu, tzv. „filter“. Ak je pozemok dostatočne široký, môžete zvoliť aj variantu pristavanej garáže, je to väčšinou technicky jednoduché a finančne menej náročné riešenie. Najlacnejším, ale veľmi praktickým riešením parkovacieho státia je aj otvorený prístrešok pre auto, tzv. „carport“.
8. Podpivničenie. Dom so suterénom alebo bez?
Podpivničenie je typický parameter, ktorý v drvivej väčšine prípadov ovplyvnia finančné možnosti investora a taktiež výška spodnej vody. Meter štvorcový suterénneho priestoru môže stáť až 1,5-násobok priestoru nad terénom. V prípade svahovitého pozemku ale môže byť rozumnou voľbou napr. čiastočné podpivničenie domu.
9. Technológie v dome.
Pri výbere projektu z katalógu sa málokedy riadime podľa použitých technológií a veľmi často sa tieto profesie upravujú podľa požiadaviek investora. Napr. v katalógovom projekte je navrhnuté radiátorové vykurovanie ale Vy si želáte mať podlahové (prípadne naopak), alebo v katalógovom projekte je navrhnutý klasický plynový kotol ale Vy uvažujete o progresívnejšom riešení vykurovania napr. tepelným čerpadlom. V prípade katalógového projektu toto je úloha projektanta, ktorý rieši adaptáciu projektu.
10. Cena výstavby.
Cena výstavby rodinného domu je priamo úmerná s jeho veľkosťou. Určite ste si ale všimli, že ceny realizácie domov sú v jednotlivých katalógoch výrazne odlišné. Dôvodov môže byť viacero, napr. rôzne technické, konštrukčné či materiálové riešenia ale aj samozrejme snaha o umelé „zatraktívnenie“ ponuky. Skúsenosti potvrdzujú, že konkrétne cenové ponuky stavebných firiem sa pohybujú vo výške s rozdielom plus/mínus 20-30% týchto cien, v závislosti predovšetkým od regiónu.
- celý článok si môžete prečítať TU -
Dúfam, že Vám tieto rady pomôžu pri výbere ideálneho projektu. Venujte prosím výberu dostatočnú pozornosť, aby ste si po roku bývania v dome nepovedali: „dnes by som to robil inak“. V prípade otázok, prosím neváhajte nás kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo najlepšie osobne, sme Vám plne k dispozícii. Príďte na konzultáciu, využite bezplatné a nezáväzné poradenstvo, veríme, že sa stretnete s maximálnou ústretovosťou a nadpriemerne konštruktívnym prístupom. Vyberte si svoj rodinný dom z najväčšej ponuky na Slovensku z vyše 3000 projektov na jednom mieste!
Na Vašu návštevu sa teší autor článku:
Ján Fašanga
autorizovaný stavebný inžinier SKSI
Máte otázky? Delí nás iba vzdialenosť po telefón na Vašom pracovnom stole!
Všetky kontakty nájdete TU. Pre ďaľšie informácie neváhajte nás kontaktovať aj na info@privileg.sk, alebo použite formulár pre rýchly kontakt.
|
|